Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

دوشنبه 10 فروردين 1394 / 2015 Mar 29 /  7 جماد ثاني 1436
کد مطلب : 14534 بخش : اخبار ویژه موضوع : جامعه تاریخ ارسال مطلب :
13 / 01 / 94
بازگشت به صفحه اصلی تعداد بازدیدکنندگان : 885
ارسال به دوستان نسخه قابل چاپ : Print

روز طبیعت
  بزرگنمایی:
سیزده بدر یا جشن بدرقه نوروز از مهمترین رسوم مشترک در میان اقوام ایرانی است که طی سالهای اخیر روز آشتی با طبیعت نیز تلقی می‌شود.
 
 ایرانیان از گذشته‌های دور ، با آغاز بهار و ورود به سال جدید و پس از چند روز دید و بازدید و تبریک سال نو ، گویا برای تکمیل شادی خود و دور کردن غم و غصه و خمودگی ، در روز سیزدهم فروردین ماه ، با بیرون آمدن از خانه و پناه گرفتن در طبیعت ، مراسم سیزده بدر را اجرا می‌کنند.
 
 در همه شهرها و روستاها و عشیره‌های ایران ، خانواده‌ها به صورت گروهی، گاه چند خانواده با هم غذای ظهر را آماده کرده و آجیل و خوردنی‌های سفره هفت سین را با خود برداشته و به دامان صحرا و طبیعت می‌روند و سبزه هفت سین را با خود برده و به آب روان می‌سپارند .
 
به دامن صحرا و طبیعت رفتن ، شوخی و بازی کردن،دویدن،تاب خوردن و در هر حال شاد بودن ، از ویژگی‌های روز سیزده بدر است. گره زدن سبزه به نیت باز شدن گره دشواری‌ها و برآورده شدن آرزوها ، از دیگر رسوم این روز است.
 
سیزده بدر ، جشن واقعی بهار است. طراوت و سرسبزی به طبیعت بازگشته و طبیعت نیز مردم را به سوی خود می‌خواند.
 
اما از گذشته تا کنون ، دگرگونی‌های صنعتی و شغلی ، بزرگ شدن شهرها ، وسعت خانه‌سازی و شهرسازی و فراوانی وسایل آمد و رفت باعث شده که خانواده ها در عین حال که استقبال بیشتری نسبت به روآوردن به طبیعت و طبیعت گردی دارند ، اما سال به سال مجبور به پیمودن راه بیشتری برای یافتن سبزه و کشتزار جهت گذران سیزده بدر هستند چون رفته رفته استفاده بی‌رویه و نابجای انسان از طبیعت باعث نابودی آن شده است.
 
 برای اندیشیدن به محیط زیست، مسوولیت پذیری بهترین و مهمترین ویژگی است.
 
 در سالهای اخیر که بحث حفاظت از محیط زیست و اهمیت آن در زندگی انسان ها بیشتر مطرح شده است ، متوجه می‌شویم که گذشتگان ما ، آثار حضور در طبیعت را درک کرده بودند و در پس دور کردن نحسی و غم و غصه از خانه ، به دنبال آثاری که طبیعت می‌تواند روی انسان و برای متحول کردن او بگذارد، بودند.
نظر خود را با ما درمیان بگذارید
نام و نام خانوادگی :  
عنوان :  
ایمیل :  
   
مطالب مرتبط با موضوع جامعه در بخش اخبار ویژه:
سال 94 از نگاه مسئولان
روز بازار گل و ریحان است
لحظه سال نو، با نوسال
هفت سین
قرار همدلی
حرکتی عظیم برای همدلی با نیازمندان
وضعیت قیمت نان
وضعیت جاده ها، عاملی مهم در بروز تصادفات
فروش خدمت سربازی در سال 94
به مشکلات مردم برسیم و سراغ حاشیه ها نرویم
 
   
                 
 
 
   
 
   
 
 
 
         
تمامی حقوق این سایت و محتوای آن متعلق به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می باشد و هر گونه استفاده از آن تنها با ذکر منبع آزاد است. IRIB