Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

دوشنبه 1 دي 1393 / 2014 Dec 21 /  27 صفر 1436
کد مطلب : 13801 بخش : روی خط رادیو موضوع : دین و اندیشه تاریخ ارسال مطلب :
30 / 09 / 93
بازگشت به صفحه اصلی تعداد بازدیدکنندگان : 686
ارسال به دوستان نسخه قابل چاپ : Print
شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) تسلیت باد؛

محبوبیت امام حسن مجتبی (ع) نزد پیامبر(علیه السلام)
مـحـبـوبیت امام مجتبى علیه السلام در كودكى نزد پیامبر (ص) براى همه كـس مـشـهـود بـود و پـیـامـبـر او را پـاره تـن، نـور دیـده و گـل خـوشـبـوى بـوسـتـان نبوت مى نامید. 
  بزرگنمایی:
مـحـبـوبیت امام مجتبى علیه السلام در كودكى نزد پیامبر (ص) براى همه كـس مـشـهـود بـود و پـیـامـبـر او را پـاره تـن، نـور دیـده و گـل خـوشـبـوى بـوسـتـان نبوت مى نامید. 
 
امام حسن مجتبی (ع)
مـحـبـوبیت امام مجتبى علیه السلام در كودكى نزد پیامبر صلّى اللّه علیه و آله براى همه كـس مـشـهـود بـود. پـیـامـبـر او را پـاره تـن، نـور دیـده، مـیـوه دل و گـل خـوشـبـوى بـوسـتـان نبوت مى نامید. پیوسته او را فرزند خود مى خواند و مى فـرمـود:«هـمـه فـرزندان مادران به پدرشان نسبت مى برند جز اولاد فاطمه ، كه آنان بـه من نسبت مى برند.» از عمق دل به او عشق مى ورزید، دست او را مى گرفت ، بر روى دامـن خـود مـى نـشـانـد و بـه مردم مى گفت :«هر كه این فرزند مرا دوست بدارد مرا دوست داشـتـه ، و هر كه او را دشمن بدارد مرا دشمن داشته است . خداوند دوست بدارد كسى را كه حسن مرا دوست بدارد.»
و گـاه مـى فـرمـود :«خـداونـد مـرا بـه دوستى حسن و حسین فرمان داده است.). و گاه مى فرمود: (من در جنگم با هر كس كه با تو در جنگ باشد.»
 

پیامبر بـه هـنـگـام گـریـه او، سـر از پـا نـشـنـاخته، از منبر به زیر مى آمد، او را در آغوش مى گـرفـت و آرام مـى كـرد، آن گـاه بـه مـنـبر باز مى گشت. او را در آغوش مى گرفت و مى بویید و مى بوسید و به او مى گفت:« تو آقا، فرزند آقا، و برادر آقایى.»
او در كودكى در سجده نماز بر دوش پیامبر مى نشست و آن حضرت از شدت مهر به او سر از سـجـده بـر نمى داشت تا خود فرود آید، و گاه به نهایت نرمى و عطوفت او را از دوش خود فرود مى آورد. گاهى دیگر او را بر دوش مى نشاند و مى فرمود:« چه خوب مركبى است مركب تو، و چه خوب سوارى هستى تو!»
 
پـیـامـبـر تـا آنـجـا بـه شـخصیت او ارج مى نهاد كه در كودكى، امضاى او را پاى برخى قـراردادهـا مـى نـهـاد و بـدیـن وسیله شایستگى او را براى امامت و خلافت روشن مى ساخت

پـیـامـبـر صـلّى اللّه علیه و آله او و حسین را دو گوشواره عرش خدا مى نامید و زینت جهان آفرینش مى دانست. درباره آن دو بزرگوار مى فرمود:« حسن و حسین امامند، خواه قیام كنند و خـواه دست از قیام بردارند.» (1) و مى فرمود: «حسن و حسین دو آقاى جوانان بهشتى اند.»

مردى در زمان پیامبر صلّى اللّه علیه و آله خطایى مرتكب شده بود، خود را از بیم پنهان كرد. روزى امام حسن و امام حسین را در راهى تنها دید، آنان را بر دوش گرفت و نزد پیامبر صـلّى اللّه علیه و آله آمد و گفت : یا رسول اللّه ، من به خداوند و این دو كودك شما پناه آورده ام .
پیامبر خندید و به او فرمود: برو، تو آزادى ....

امام حسن مجتبی (ع)
پـیـامـبـر تـا آنـجـا بـه شـخصیت او ارج مى نهاد كه در كودكى، امضاى او را پاى برخى قـراردادهـا مـى نـهـاد و بـدیـن وسیله شایستگى او را براى امامت و خلافت روشن مى ساخت. هـنـگـامـى كـه هـیـئتى از طائف به نام هیئت ثقیف آمدند و قراردادى جهت عدم تعرض بسته شد پـیـامبر امام حسن را فرمود تا پاى قرارداد را امضا كند. و نیز در صلح حدیبیه كه پیامبر در زیـر درخـتـى از مـسـلمـانـان بـیـعـت مـجـدد گـرفـت، دو كـودك خـردسـال او حـسـن و حـسـیـن هـم بـیـعـت كـردنـد و پـیـامـبـر فـرمـود:از افـراد خـردسـال كـسى با ما بیعت نخواهد كرد مگر كسى كه از ما خاندان باشد.(2)

نظر خود را با ما درمیان بگذارید
نام و نام خانوادگی :  
عنوان :  
ایمیل :  
   
مطالب مرتبط با موضوع دین و اندیشه در بخش روی خط رادیو:
محبوبیت امام حسن مجتبی (ع) نزد پیامبر(علیه السلام)
مـحـبـوبیت امام مجتبى علیه السلام در كودكى نزد پیامبر (ص) براى همه كـس مـشـهـود بـود و پـیـامـبـر او را پـاره تـن، نـور دیـده و گـل خـوشـبـوى بـوسـتـان نبوت مى نامید. 
وقف تنها مخصوص متمکنین جامعه نیست
به گفته حجت الاسلام و المسلمین حاتمی؛ هر فردی به نوبه خود می تواند احسانی متناسب با شرایط کنونی خود به جامعه داشته باشد.
در دین، دروغ مصلحتی وجود ندارد
به گفته یک کارشناس مسائل مذهبی؛ افراد، تنها برای حفظ جان می توانند دروغ مصلحتی بگویند.
ایمان و اعتقاد به هدف
به گفته یک کارشناس مذهبی؛ اگر برآنیم تا در زندگی یک لحظه احساس پوچی نداشته باشیم، باید هدفمان در زندگی خداوند باشد.
ملاک های انتخاب یک دوست
به گفته یک کارشناس مذهبی؛ برای انتخاب یک دوست و هم نشین، توجه به ملاک های عقیدتی و دینی بسیار مهم است.
رمز و راز جاودگانی بشر
به گفته موسوی متقی مشاور فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه کل کشور؛  مرگ، عاملی است که باعث می شود، روح و جسم انسان جاودان نباشد، به همین دلیل بشر برای جاودانگی نام خود هموار در تلاش است.
آسیب شناسی موسیقی محرم
به گفته یک شاعر آئینی؛ در حال حاضر اشعاری که برای اهل بیت سروده می شود، بسیار ضعیف است.
شور حسینی و عزاداری اصیل
به گفته یک کارشناس مذهبی؛ دسته هایی که به خود نمایی در ایام محرم می پردازند، از آفات عزاداری به شمار می آیند. 
امام سجاد علیه السلام از کربلا تا شهادت
امام زين‏ العابدين علیه السلام در عصر و جوى رسالت و پيامبرى خود را آغاز كرد که تنها سه تن پيرو واقعى داشت.
اسلام عملی، در رفتار و گفتار امام حسین (ع)
به گفته یک پژوهشگر علوم قرآنی؛ هر کدام از رفتارها و گفتارهای امام حسین (ع) از اصلی در دین حمایت می کند.
 
   
                 
 
 
 
 
         
تمامی حقوق این سایت و محتوای آن متعلق به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می باشد و هر گونه استفاده از آن تنها با ذکر منبع آزاد است. IRIB