سلامت نظام اداری، خدمت به خلق 26 تیر الی 1 مرداد


حفظ بیت المال موضوعی است که در دین مبین اسلام بدان تاکیده شده است

 

اگر به زندگی بزرگان دین مان نگاهی بیاندازیم ساده زیستی آن بزرگواران را به خوبی متوجه می شویم.

به گزارش شبکه رادیو ایران، آقای فداکار یکی از جانبازان دوران دفاع مقدس در گفت و گو با برنامه «پلاک 8» رادیو ایران به بحث صرفه جویی و حفظ بیت المال پرداخت و در این باره گفت: حفظ بیت المال موضوعی است که در دین مبین اسلام بدان تاکید و سفارش فراوان شده، اگر به زندگی بزرگان دین مان نگاهی بیاندازیم ساده زیستی آن بزرگواران را به خوبی متوجه می شویم.

وی در ادامه به زندگی ساده امام خمینی (ره) اشاره کرد و یادآور شد: هنگامی که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، به کشورمان بازگشتند، در جماران زندگی بسیار ساده را پیشه کردند، زندگی ایشان می تواند الگوی بزرگ برای همه ما باشد.

این جانباز دفاع مقدس در بخش دیگر سخنان به زندگی ساده رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس پرداخت و خاطر نشان کرد: رزمندگان اسلام و عاشقان اهل بیت (ع) زندگی بزرگان دین را الگوی خود قرار دادند.مدیر کل حوزه ریاست و روابط عمومی دیوان عدالت اداری در سلام ایران:

برای مبارزه با رشوه خواری، باید فرهنگ سازی کرد.

 

به گزارش شبکه رادیویی ایران، «دکتر غلامرضا مولابیگی» مدیر کل حوزه ریاست و روابط عمومی دیوان عدالت اداری، در گفت و گو با برنامه «سلام ایران» رادیو ایران دیدگاه خود را درباره زیرمیزی اینگونه بیان کرد: این موضوع که در ادبیات حقوقی، رشوه نام دارد یکی از پدیده های شومی است که دامنگیر بشر بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه رشوه و پدیده زیر میزی در قانون اساسی ایران و در شرع اسلام و آیات و روایات به شدت تقبیح شده، افزود: طبق تبصره ماده 592 قانون مجازات اسلامی، همه کسانی که رشوه می گیرند یا رشوه می دهند مجازات کیفری می شوند.

مدیر کل حوزه ریاست و روابط عمومی دیوان عدالت اداری در ادامه به نحوه برخورد دستگاه های نظارتی با این پدیده اشاره کرد و یادآور شد: اگرچه سازمان بازرسی کل کشور و دستگاه های نظارتی کشور، همواره با این موضوع و پدیده برخورد می کند اما بیشتر از همه این موارد مهم بحث فرهنگ سازی است. به عبارت دیگر خود فرد انجام دهنده، باید به زشتی و قبح کارش پی ببرد.


.....................


مهران رجبی: زیرمیزی عاقبت خوشی نخواهد داشت

بازیگر سینما و تلویزیون گفت: فردی که زیرمیزی می گیرد، حتماً نتایج منفی آن را در زندگی خود می بیند.

مهران رجبی بازیگر سینما و تلویزیون در گفت و گو با برنامه «ایرانشهر» رادیو ایران به موضوع رشوه و زیرمیزی پرداخت و در این باره گفت: پدیده زیرمیزی عاقبت خوشی نخواهد داشت.حمیده عباسعلی از قهرمانان کاراته بانوان :

برای رسیدن به قهرمانی، ضوابط غیر حرفه ای مفهوم ندارد

 

حمیده عباسعلی گفت: ورزشکاری که با روش های غیر قانونی وارد این حرفه می شود؛ اگرچه ممکن است در مقطعی موفقیتی داشته باشد، اما عمر این موفقیت بسیار کوتاه است.

به گزارش شبکه رادیویی ایران، «حمیده عباسعلی» بانوی کاراته کای وزن ۶۸- کیلوی ایران، در گفت و گو با برنامه ایرانشهر رادیو ایران گفت: آبان ماه سال جاری مسابقات جهانی کاراته در کشور اتریش برگزار می شود. برای آمادگی و موفقیت در این دوره از مسابقات، تیم ملی کاراته ایران هم اکنون در استودیوم آزادی و اردو بسر می برد.

وی در بخش دیگر سخنانش به بحث پارتی بازی و ضوابط غیر حرفه ای نیز اشاره کرد و در این باره گفت: ورزشکاری که مدت طولانی در سکوی قهرمانی باقی می ماند، نمی تواند فعالیت خود را با ضوابط غیر حرفه ای پیش ببرد. رئیس مرکز پژوهش های مجلس در سلام ایران رادیوایران؛

مجلس برای پرداخت های نامتعارف قانون دارد

 

به گزارش شبکه رادیویی ایران؛ با توجه به موضوع فیش حقوقی برخی مدیران، این هفته برنامه سازان این شبکه رادیویی به موضوع « سلامت نظام اداری، خدمت خلق» می پردازند.

کاظم جلالی نماینده مجلس و رییس مرکز پژوهش ها در گفتگو با سلام ایران رادیو ایران گفت: در  ضرورت بازرسی و نظارت  بر دستگاه ها و ادارات شکی نیست.

 وی در ادامه افزود : ولی برخی اتفاقات مثل همین بحث فیش های حقوقی گواه این است که ما نتوانستیم وظیفه خود را به درستی انجام دهیم.

جلالی در پاسخ به سوال سعید توکلی مجری برنامه سلام ایران که گفت حتی در بخش های خصوصی هم مدیران این اندازه حقوق نمی گیرند ، ضمن تایید این مطلب گفت :  مجلس  برای حل این مشکل قانونی را وضع کرده که در ماده یک نام تک تک مدیران را برده است.

سلام ایران به تهیه کنندگی آرمان ستوده و اجرای سعید توکلی از رادیو ایران پخش شد.فراگیر شدن پول الکترونیک به جای پول نقد

تقریباً سیزده سال است که موضوع بانکداری الکترونیک و به تبع آن پول الکترونیک در کشورمان مطرح شده است.

با توجه به آنکه عمر متوسط پول کاغذی و اسکناس در کشورمان حدود 1 تا 2.5 سال است و این مسئله هزینه های پول را افزایش داده تینا میرکریمی گزارشگر رادیو ایران در برنامه  نمودار رادیو ایران با «دکتر رضا پدیدار» کارشناس و استاد دانشگاه، در این خصوص گفت و گو کرده است

وی در این باره می گوید: در حالی که عمر مفید یک پول در همه کشورها بین 5 تا 7 سال است. در ایران این رقم حدود 1 تا 2.5 سال است.

وی ادامه داد: اکنون در آمریکای شمالی و اروپا کمتر از 10 درصد حجم معاملات فرد را پول کاغذی و 90 درصد از فرایند پرداخت ها و دریافت هایشان را پول الکترونیک تشکیل می دهد.

فراگیر شدن پول الکترونیک به جای پول نقد می تواند در کاهش هزینه های پول کاغذی و چاپ آن نقش مهمی داشته باشد، همین موضوع باعث شده این آیتم گزارشی در بخش دیگر خود با مهندس مسعودی کارشناس اقتصادی در این باره به گفت و گو بپردازد.

این کارشناس اقتصادی در شرح توضیحات خود گفت: سال های زیادی است که پول کاغذی به صورت رایج در اختیار و دسترس مردم قرار دارد. با توجه به اینکه نوع کاغذ مصرفی و چاپی دارای شرایط خاصی است و گاها می بایست با مبالغ زیادی وارد کشور شوند، این مسئله قطعا هزینه های زیادی را گریبانگیر کشور می کند.

وی در بخش دیگر سخنانش خاطر نشان کرد: این پول ها و اسکناس ها، سرمایه ملی کشور محسوب می شوند. در حفظ این سرمایه ملی تا آنجا که ممکن است باید بکوشیم.