حوض نقره جمعه ها/ در دهه فجر از 12 تا 22 بهمن از ساعت 18 روزهای عادی/ دهه فجر 19:30 به مدت 60

رادیو ایران

حوض نقره

برداشت غلط از اصل قانون اساسی

شهاب شهرزاد منتقد سینما گفت: امروز سرزمین پرتنوع ایران زبان فارسی را شجرنامه فرهنگ خود می داند، هر گونه لطمه و صدمه به این فرهنگ، ارتباط آیندگان را با تاریخ و فرهنگ پیشین خود گسسته می کند.

روز جمعه هجدهم بهمن در نشست خبری فیلم سینمایی «آتابای» که با حضور نیکی کریمی، هادی حجازی‌فر، جوادعزتی، دانیال نوروش، مه‌لقا‌می‌نوش، یوسفعلی دریادل، امیدحسینی، لیلی نظری، معصومه ربانی‌نیا، سامان لطفیان، اصغر نژادایمانی،کامران کیان‌ارثی و حسین جمشیدی گوهری و اجرای محمود گبرلو در پردیس سینمایی ملت برگزار شد؛ «امیر فرض اللهی» خبرنگار و منتقد سینما به زبان مورد استفاده در این فیلم اعتراض کرد.
این اعتراض، واکنش نیکی کریمی کارگردان و هادی حجازی فر نویسنده و بازیگر این اثر را در پی داشت.
به گزارش شبکه رادیویی ایران، «شهاب شهرزاد» منتقد سینما در برنامه «حوض نقره» در واکنش به اتفاقات پیش آمده در جلسه پرسش و پاسخ فیلم سینمایی «آتابای» گفت: اتفاق و رخداد خوبی است وقتی یک خبرنگار و نماینده یک رسانه در نشست مطبوعاتی نسبت به زبان رسمی کشورش حساسیت نشان می دهد و پرسشی را در این زمینه مطرح می کند.
وی در ادامه با بیان اینکه ما در ایران در پویشی به نام آیین سخن زبان فارسی را پیشانی تفکر و تمدن و ادبیات مان و مهم تر از همه، مولفه مهم انسجام ملی کشور دانسته ایم.
شهرزاد با اشاره به اصل پانزدهم قانون اساسی افزود: در اصل پانزدهم قانون اساسی آشکارا آمده است، زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران، فارسی است و اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد اما استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه ها و تدریس آن در مدارس در کنار زبان فارسی، آزاد است.
«شهاب شهرزاد» منتقد سینما در بخش دیگر با اشاره به اینکه تصویب این قانون با هدف تقویت زبان فارسی انجام گردیده است، خاطر نشان کرد: زبان های قومی در کنار زبان فارسی اهمیت پیدا می کند نه در تقابل با آن؛ نکته ای که باید به آن توجه کرد.
شهرزاد همچنین یادآور شد: امروز سرزمین پرتنوع ایران زبان فارسی را شجرنامه فرهنگی خود می داند، از این رو هر گونه لطمه و صدمه به این فرهنگ، ارتباط آیندگان را با تاریخ و فرهنگ پیشین خود گسسته می کند.
وی در بخش دیگر یادآور شد: اگر به بهانه آزادی بهره گیری از زبان های قومی بخواهیم از اصل (زبان فارسی) غافل شویم بی شک به سمت نابودی فرهنگی خواهیم رفت.
این منتقد سینما در پایان صحبت هایش به اشعار شهریار نیز اشاره کرد و گفت: وقتی می خواهیم به شعر و ادب فارسی احترام بگذاریم به یاد شهریار می افتیم، شاعری که با وجود آذری بودنش شعرهای زیبای فارسی سروده است.
در ادامه این گفت و گوی رادیویی، مصطفی محمودی از دیگر منتقدان سینما نیز درباره حاشیه های پیش آمده در نشست خبری قیلم سینمایی آتابای گفت: وقتی هنرمندی نظیر هادی حجازی فر در واکنش به اعتراض یک خبرنگار او را فاشیست می خواند دیگر چه انتظاری داریم در استادیوم های فوتبال افراد با کلمات رکیک یکدیگر را خطاب نکنند؟
برنامه «حوض نقره» در روزهای برگزاری جشنواره ساعت 20:00 به تهیه کنندگی عبدالله علایی از رادیو ایران پخش می شود.

1398/11/20
|
15:00
دسترسی سریع
حوض نقره