ایرانشهر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 105

بوی نم باران شهر قزوین را عطرآگین كرد

آنها كه در این روز با شكوه به مراسم پنجاه به در آمده بودند؛ ضمن آنكه در كنار خانواده های خود لحظه های شادی را برای هم آفریدند از خدای مهربان نیز درخواست بارش باران كردند.

برگزاری آیین های سنتی و مذهبی در دیار تاریخی قزوین همواره به عنوان بخشی از اعتقادات مردم این خطه بوده است.

«پنجاه بدر» یكی از آیین هایی است كه مردم قزوین در روز نوزدهم اردیبهشت همزمان با پنجاهمین روز سال به گرد هم می آیند و در طبیعت بهاری نماز باران می خوانند.

به گزارش شبكه رادیویی ایران، به بهانه برپایی این آیین زیبا، برنامه ایرانشهر به استان قزوین سفر كرده و شنوندگان را به صورت زنده و مستقیم در جریان این مراسم و حال و هوای مردم قرار داده است.

در بخشی از این برنامه رادیویی، زهرا باقری گزارشگر رادیو ایران در مركز قزوین همراه با یكی دیگر از گزارشگر این مركز، به مصلی قزوین رفته و آیین «پنجاه به در» و حال و هوای مردم حاضر در این مراسم را زنده و مستقیم برای مخاطبان و شنوندكان برنامه ایرانشهر شرح داده است.

« 19 اردیبهشت 1402، مردم شهر قزوین برای برپایی این مراسم به مصلی قزوین رفتند و با حضور در این مراسم و تماشای برنامه های متنوع نظیر جشنواره دوقلوها، جشنواره و جنگ كودكانه «ببار باران» لحظه های شادی را برای هم به ارمغان آوردند.

در این مراسم به غیر از جشنواره، دیگ های آش رشته نیز به راه بود، آش هایی كه طعم لذیذی داشت و مردم هم با خوردن لذت خوب زندگی را احساس می كردند.

آنها كه در این روز با شكوه به مراسم آمده بودند ضمن آنكه در كنار خانواده های خود لحظه های شادی را برای هم آفریدند از خدای مهربان نیز درخواست بارش باران كردند.
مردم در این آیین در حالی طلب باران می كردند كه بوی باران و خاك نمناك فضای شهر را عطرآگین كرده بود.

برنامه «ایرانشهر» شنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت 18:00 از رادیو ایران پخش می شود.

1402/02/20
|
12:14
دسترسی سریع
ایرانشهر